Zanim dojdzie do tej zmiany warunków atmosferycznych, na całym obszarze kraju utrzymywać się będzie ciepłe powietrze polarne o cechach kontynentalnych, w którym w najcieplejszej porze dnia temperatura zawierać się będzie przeważnie w interwale 18, 20 stopni, w obszarach górskich oraz w pasie wybrzeża, wyraźnie chłodniej. Wiatr z sektora północno zachodniego przeważnie umiarkowany, przejściowo w godzinach popołudniowych na południowym wschodzie, wyraźnie żwawszy. Natomiast po północnej stronie frontu, północny, zimny, przeważnie umiarkowany.
Nocą proces wymiany mas powietrza postępować będzie umiarkowanie szybko i do rana front osiągnie rubież: Przedgórze Sudeckie na zachodzie kraju, a na wschodzie Kotlinę Sandomierską. Nasz model nie prognozuje opadów frontowych, ale na uwagę zasługuje prognoza zachmurzenia piętra średniego, z wyraźnie wyeksponowanymi wypiętrzeniami, charakterystycznymi dla chmur kłębiastych. Podobne zjawisko prognozowane jest na południowym wschodzie Bałtyku oraz nad krajami bałtyckimi. Najbliższa noc wyraźnie zimna, zwłaszcza na północy kraju, tutaj temperatura już ujemna, na wyniesieniach terenowych Pomorza Gdańskiego oraz Warmii i Mazur, a także Suwalszczyzny, nawet do -2, -3 stopnie.
W ciągu dnia proces wymiany mas powietrza nad naszym krajem dobiegnie końca, a od północny nadal napływać będzie coraz zimniejsze powietrze arktyczne o znacznym potencjale chwiejności. Na uwagę zasługuje adwekcja zimnego powietrza arktycznego o znacznym potencjale chwiejności. Już od godzin przedpołudniowych nasz model prognozuje, w północno wschodniej ćwiartce kraju, a nieco później na całej północy, intensywne zjawiska konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu oraz gradu i krupy śnieżnej. Zjawiskom tym towarzyszyć będzie silny i porywisty wiatr, powodujący odczucie „przejmującego zimna”, ale też gwałtownych spadków temperatury znacznie poniżej zera. U schyłku dnia i nocy już cały obszar kraju znajdzie się w obszarze wspomnianych zjawisk konwekcyjnych, najbardziej intensywnych w dzielnicach wschodnich. Wiatr z sektora północnego, umiarkowany, podczas przesuwania się chmur Cb, silny i porywisty, powodujący znaczne odczucie zimna.
Nocą zjawiska konwekcyjne będą stopniowo wygasały, ale na wschodzie kraju i na południu utrzymywać się będą jednostajne opady śniegu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej, przeważnie niewielki, ale dokuczliwy dla kierowców i drogowców, a także dla pieszych. Niemal w całym kraju ściśnie mróz, parostopniowy, nieco powyżej zera możliwe tylko miejscami na krańcach zachodnich. W górach spodziewany jest znaczny przyrost pokrywy śnieżnej.
Jarosław Olędzki, 4 kwietnia 2025r., godz. 7.00