KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Między rozległym wyżem znad północnych regionów Rosji a klinem wyżu znad Azorów, obejmującym zachodnią część kontynentu, rozciąga się południkowo zatoka, bruzda obniżonego ciśnienia. Związana z niżem znad Wysp Owczych, przez Półwysep Skandynawski, Bałtyk i nasz kraj łączy się z mało gradientowym obszarem niżowym nad Bałkanami Taki układ głównych obszarów barycznych – dwu wyżów i także dwu niżów nazywany jest siodłem barycznym W bruździe obniżonego ciśnienia zalega wielokrotnie zafalowany front chłodny oraz liczne linie zbieżności w polu wiatru, z którymi związane są liczne burze i opady przelotne.

Front rozdziela dwie różne termicznie i wilgotnościowo masy powietrza – gorące, upalne i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego po wschodnie stronie frontu od chłodniejsze powietrza polarnego morskiego z nad Atlantyku. Stwarza to sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej konwekcji, powstawaniu burz i intensywnych opadów, w tym gradu. Mieliśmy z tym do czynienia minionej nocy między innymi na Opolszczyźnie, w Świętokrzyskim i na Warmii. Strefa najintensywniejszych zjawisk przemieszcza się na północ, z niewielką składową wschodnią, jej aktualne położenie możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ i https://www.eumetnet.eu/activities... .

Na tym ostatnim zobrazowaniu widzimy, że kolejne zaburzenie falowe na froncie formuje się nad Bałkanami i przemieszcza się na północ. Istotne też dla nas dwie równoległe strefy zachmurzenia i opadów, które powoli zbliżać się będą do naszych zachodnich granic. Blokada wyżu znad wschodnich obszarów kontynentu powoduje, że bruzda wraz z frontem pozostaje niemal stacjonarna, z intensywniejsze zjawiska konwekcyjne przemieszczają się wzdłuż niej na północ.

W zależności od tego, po której stronie frontu się znajdziemy, nasze odczucia nie tylko cieplne będą różne. Na południowym wschodzie i wschodzie kraju nadal będzie gorąco i upalnie z temperaturą rzędu 30-33℃ i umiarkowanym zachmurzeniem, z niewielkim prawdopodobieństwem występowania burz i opadów. Na północnym zachodzie i zachodzie kraju chłodniej, temperatura obniży się do 22 - 25℃,z możliwością opadów przelotnych i burz. W strefie frontu duże zachmurzenie, w godzinach popołudniowych możliwe burze z silnym i porywistym wiatrem i przelotne opady.

Jutrzejszy dzień nie przyniesie większych zmian w rozkładzie ciśnienia i położeniu frontu, możemy ich oczekiwać dopiero od poniedziałku / wtorku. Wschodnie regiony kraju nadal będą poddawane oddziaływaniu ciepła ze wschodu. Modele o dłuższym okresie wyprzedzenia przewidują jednak, że po kilku dniach względnego ochłodzenia, w drugiej połowie tygodnia, powrócą 30℃ upały. Planując weekendową aktywność sprawdźmy aktualna prognozę, tak na naszych, aktualizowanych co 6 godzin meteorogramach jak i w innych źródłach informacji, takich jak na przykład dane radarowe. Zachowajmy szczególną ostrożność w górach i nad jeziorami, gdzie gwałtowność zjawisk może być największa i najmniej spodziewana.

Ryszard Klejnowski

20 sierpnia, sobota, 232 dzień 2022 roku; 7:30Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.