KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Nadal pogodę u nas kształtuje niż „Gabriel” (1007 hPa) odcięty od cyrkulacji zachodniej, w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej lokujący się na pograniczu Bałtyku południowego, Pomorza Gdańskiego i Pobrzeża Koszalińskiego (https://www.dwd.de/DE/leistungen... ), a w swobodnej troposferze, na poziomie 500 hPa, na pograniczu naszego południa i Czech oraz Słowacji (https://www.wetter3.de/animation.html ). Natomiast jego zachmurzenie wirujące wokół niego przykrywa niemal cały obszar naszego kraju, z wyjątkiem wschodnich rubieży, cały obszar Niemiec, Austrię, Czechy, zachodnią Słowację i zachodnie Węgry, w strefie frontu okluzji przerzuconej przez „jego plecy” (https://www.chmi.cz/files/portal/docs... ). Po jego północnej i wschodniej stronie, w znacznym oddaleniu od nas lokuje, jego front chłodny, od środkowego Bałtyku, przez kraje bałtyckie, a dalej na zachodnią Rosję, wschodnią Ukrainę po centralne akweny Morza Czarnego (https://www.chmi.cz/files/portal/docs... ). Niż ten, jest uwięziony przez okalające go z każdej strony obszary wysokiego ciśnienia (https://www.dwd.de/DE/leistungen... ), a to sprawia, że nadal będziemy w jego zasięgu, co najmniej w horyzoncie czasowym naszego modelu.

O poranku, mniej więcej na zachód od Wisły utrzymują się słabe, rozproszone opady deszczu, na Pomorzu Szczecińskim wyraźnie intensywniejsze opady, a zwarte zachmurzenie przykrywa niemal cały obszar kraju, tylko krańce wschodzie pozostają pod niebem bezchmurnym. Najcieplejszym, z temperaturą na poziomie około16 stopni pozostaje wybrzeże, a najchłodniejsze bezchmurne, wschodnie krańce z temperaturą 10, 12 stopni. Wiatr z różnych kierunków, stosownie do rozkładu ciśnienia, na północnym wschodzie południowo wschodni, na pozostałym wschodzie przeważnie południowy, na południowym zachodzie południowo zachodni, a na północnym zachodzie północno zachodni.

To mamy o poranku, a w ciągu dnia niż powoli wypełniający się zimnym powietrzem, będzie przesuwał się na pogranicze Pomorza Szczecińskiego i Meklemburgię. Jednak nie będzie to miało istotnej zmiany w rozkładzie utrzymujących się opadów deszczu. Te rozpoczną się już w godzinach około południowych, na skutek napływu znad Czech i Słowacji powietrza o znacznym potencjale chwiejności. To w tym powietrzu z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja głęboka, sięgająca do tropopauzy. Formować się będą pojedyncze chmury Cb prowadzące intensywne opady przelotne deszczu i niewykluczone są intensywne burze, nawet z gradem, którym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr mający siłę destrukcyjną. Zagrzmieć może także na Nizinie Szczecińskiej. Temperatura w najcieplejszej porze dnia rozłożona stosownie do zachmurzenia i opadów. Pod wspomnianym zwartym zachmurzeniem 14, 16 stopni, a na krańcach wschodnich, długo pozostających przy pogodnym niebem w interwale 20, 22 stopnie, lokalnie może być nawet 23, 24 stopnie. Wiatr z kierunków stosownych do rozkładu ciśnienia. Na wschodzie i w dzielnicach centralnych południowy i południowo wschodni. Natomiast na zachodzie, w tylnej części wspomnianego ośrodka niżowego dość szybko zmieniający kierunek z północnego na zachodni i południowo zachodni, umiarkowany, lokalnie silny.

W porze nocnej spodziewane jest przesuwanie się niżu nad wschodnie Niemcy. Stopniowo cały obszar kraju dostawać się będzie po jego wschodniej stronie, a wiatr już na całym obszarze kraju będzie południowo wschodni. Stopniowo słabnąć będą opady przelotne deszczu, a na wschodzie zanikać będą burze.

Jutro niż już z osią obrotu ustawioną niemal pionowo zatrzyma się nad północnymi Niemcami, tylko nieznacznie zmieniający swoje położenie. Opady deszczu pozostające w jego orbicie będą słabły i zanikały, ale w godzinach popołudniowych, uaktywni się głęboka konwekcja. Pojawią się liczne burze, prowadzące intensywne opady deszczu i niewykluczone są także opady gradu. Chmurom burzowym towarzyszyć będą silne porywy wiatru sięgające nawet do 70, 90 km/godz. Trzeba liczyć się z tym, że burze stopniowo słabnące mogą utrzymać się do końca nocy, a nawet i poranka.

Jarosław Olędzki, 12 lipca 2025r., godz. 07.00



Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.