KOMENTARZ SYNOPTYKA
z dnia
Pogodę w Polsce zaczął kształtować wyż z centrum nad południową Skandynawią, który obejmuje swoim zasięgiem całą Skandynawię, Wyspy Brytyjskie, część Francji i całą Europę centralną. Skrajem tego wyżu przez Atlantyk, Islandię, północną Skandynawię, a następnie Bałtyk i Niemcy przebiega wstęga meandrującego prądu strumieniowego. Sterowany tym prądem górny niż, pod którego wpływem byliśmy, zanurkował w południowe regiony Europy, nad Włochy, przez co cyrkulacja w naszym regionie odwróciła się, zmieniając kierunek z południowo-zachodniego na północno-wschodni.

Górny niż nurkując zabiera ze sobą w głąb Europy masy chłodniejszego powietrza polarno-morskiego. Strefa frontu, za którą to chłodniejsze powietrze napłynęło do Polski, znajduje się od wczoraj we wschodniej części kraju i z powodu zmiany kierunku cyrkulacji zaczęła się „cofać.” Wraz z ruchem na zachód, w polu coraz wyższego ciśnienia, front ten będzie ulegać stopniowej frontolizie. Za frontem, ze wschodu napływa do nas ponownie masa nieco cieplejszego i suchszego powietrza polarnego, która dopiero co została wyparta przez powietrze chłodniejsze. W związku z tym temperatura powietrza na poziomie 850 hPa czyli około 1500m n.p.m. wzrośnie z około -3°C / -1°C do 0°C / +3°C. To ocieplenie, choć niewielkie, odczuwalne będzie również w przyziemnej warstwie powietrza.

W związku z opisaną sytuacja synoptyczną zachmurzenie na wschodzie, w centrum i na południu kraju od rana jest duże lub pełne, a lokalnie w strefie frontu występują słabe opady deszczu. Opady deszczu i śniegu występują również w górach, gdzie utrzymają się przez cały dzień, podczas gdy na pozostałym obszarze kraju niebo zacznie się rozpogadzać do zachmurzenia umiarkowanego, a opady zanikną. Maksymalna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju osiągnie od +12°C do +15°C, chłodniej będzie w górach i nad samym morzem. Z kolei nocą temperatura powietrza spadnie do +7°C / +5°C na południu, na wschodzie i w centrum, i do +4°C / +2°C na północy i na zachodzie.

Aleksandra Kulpińska, 01 kwietnia 2025 r.



Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.