Komentarz synoptyka: 2024-07-26

Na napach synoptycznych, a także na mapach topografii barycznej obserwujemy powoli postępujący proces przebudowy pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz pola geopotencjału w swobodnej troposferze. Na szczególną uwagę zasługuje słabo gradientowy obszar podwyższonego ciśnienia nad Europą, zawierający się w interwale 1010-1015 hPa, na osi od Półwyspu Kola na dalekiej północy, po Półwysep Iberyjski na południowym zachodzie, a swoim zasięgiem obejmuje on niemal cały obszar naszego kontynentu. Łączy on ze sobą wyż 1020 hPa znad Nowej Ziemi z wyżem Azorskim 1025 hPa przesuniętym nieco w kierunku zachodnim, a sięgającym aż po Florydę. Oddziela on od siebie ośrodki niżowe znad północnego Atlantyku i z pogranicza Rosji i Kazachstanu nad kontynentem oraz znad Morza Czarnego i zachodnich akwenów Morza Śródziemnego (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Nad naszym krajem lokuje się niewielki ośrodek wyżowy w kształcie nieco zdeformowanej elipsy z długą osią ustawioną południkowo. Po jego wschodniej stronie utrzymuje się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego” z całkowitym, grubym zachmurzeniem frontowym z rozproszonymi opadami deszczu, które zatrzymało nocny spadek temperatury nad ranem zawierającej się w interwale 13, 14 stopni, a w pasie przygranicznym 16, 18 stopni. Natomiast na zachód od Wisły, przy braku istotnego zachmurzenia temperatura przeważnie w interwale 10, 12 stopni, a lokalnie nawet niższa, o godzinie 5-tej na lotniskach Łódź, Poznań i Zielona Góra rejestrowano 9 stopni, a na lotnisku Katowice-Pyrzowice tylko 7 stopni.

To mamy o poranku, a w ciągu dnia na wschodzie kraju nadal pochmurno, a w pasie przygranicznym prognozowane są opady przelotne deszczu i niewykluczone są izolowane burze w godzinach popołudniowych. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie z dominacją nieba bezchmurnego, ale już znad Niemiec nasuwa się „forpoczta” zachmurzenia frontowego związanego z niżem atlantyckim lokującym się w rejonie Islandii, Wysp Owczych, Szetlandów, Wysp Brytyjskich i Morza Północnego. W miarę wchodzenia nad stosunkowo suche podłoże zachmurzenie frontowe będzie się rozpraszało, a słabe opady nie tworzące zwartej strefy będą słabły i zanikały. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmiennych stosownie do rozkładu ciśnienia, na wschodzie północno zachodni, na zachodzie południowo wschodni, a w dzielnicach środkowych z kierunków zmiennych, przeważnie słaby i umiarkowany. Temperatura w najcieplejszej porze dnia na poziomie 24, 26 stopni, ale pod wspomnianym zachmurzeniem nieco niższa i zawierająca się w interwale 21, 23 stopnie.

U schyłku dnia i w porze nocnej postępować będzie przebudowa pola ciśnienia. Wspomniany wyż równocześnie będzie się umacniał i przesuwał się w kierunku wschodnim, ustępując miejsce zatoce niżowej z frontem chłodnym, ulegającym zafalowaniu nad środkowymi Niemcami, gdzie zamknie się tzw. „oczko niżowe”: Noc bez opadów z wyraźnie wyższą temperaturą przy napływie cieplejszego powietrza z sektora południowego.

Jutro już cały obszar kraju znajdzie się w zasięgu strefowej cyrkulacji ze składową południowo zachodnią pomiędzy umacniającym się wyżem nad Białorusią i Ukrainą, a dalej na południe nad Bałkany i nasuwającą się zatoką niżową z falą frontową na froncie chłodnym, w porze nocnej kierującą się nad Bałtyk. Po ciepłej stronie frontu, temperatura w najcieplejszej porze dnia nawet 28, 30 stopni, natomiast w strefie frontowej i za frontem w chłodniejszym powietrzu, na północnym zachodzie tylko 18, 20 stopni. W nocy z soboty na niedzielę przesuwać się będzie w kierunku wschodnim front z opadami deszczu, wymiatający gorące powietrze, za frontem napływać będzie świeże powietrze polarne o cechach morskich.


Jarosław Olędzki,
26 lipca 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł