Komentarz synoptyka: 2024-08-26

Sytuacja synoptyczna nie ulega zmianie, dalej dominuje sięgający do północy Rosji od Azji Mniejszej klin wyżowy, zaś głęboka zatoka z centrum między Islandią a Nord Cap wędruje w kierunku Spitsbergenu, w ten sposób nie pogłębia się na południe, więc nad Europą środkową kierunek napływu zmienia się z czysto południowego na SW. Pomiędzy tymi dwoma zasadniczymi układami płynie dalej z południowego zachodu ciepła, wygrzana nad lądem masa powietrza, a znajdujący się w tym obszarze front wchodząc wczoraj nad obszar kraju wyraźnie się osłabiał i zanikał, szczególnie w centrum i na wschodzie. Wczoraj mimo obecności frontu radary pogodowe oraz namierniki wykryły tylko dwa obszary konwekcji, - nad Olsztynem pojedyncza komórka Cb dała burzę około godziny 15, zaś nad pasmem Tatr kilkukrotne wyładowania wystąpiły po godzinie 19. Trochę padało też nad Dolnym Śląskiem, ale te opady wychodząc dalej nad suche podłoże centralnej części kraju zanikały.


W naszej prognozie widać tworzenie się wyżu w chłodniejszym powietrzu po przejściu bezopadowego frontu, ułożonego w kształcie owalu od Wielkopolski i Pomorza przez Litwę i Łotwę aż po Estonię, ciśnienie w centrum nad Zalewem Kurońskim dojdzie w okolice 1025 hPa, zaś po jego południowej stronie obserwować będziemy skręt wiatru z wczorajszego południowego początkowo na NW, potem N i na NE. Takie kierunki wiatru panować będą na południe od osi wyżu, ich prędkość wyraźnie niższa jak wczoraj, bez porywów, natomiast w północnej części wyżu cisze lub słaby wiatr SW i W.


W kolejnych obliczeniach naszego modelu cały obszar południowej, centralnej i potem wschodniej Polski pokryty zostanie pofrontowym zachmurzeniem, dość gęstym na południu kraju, tu struktura zachmurzenia opóźnionego frontu chłodnego, ze sporą przewaga chmur średnich, nad górami z wbudowanymi w nią chmurami Cb. W pasie centralnym i północnym głównie chmury wysokie i nieliczne średnie, a pod nimi tworzące się w suchym powietrzu słabo rozbudowane cumulusy podinwersyjne.


Po przejściu frontu wyraźne ochłodzenie, w pasie południowym przy większym zachmurzeniu dzisiaj do 20-21 stopni, w pogodnej części centralnej i północno-wschodniej kraju do 25 stopnie przy cumulusowym zachmurzeniu, na Pomorzu około 20 stopni, bryza znad Bałtyku może jeszcze nieco obniżyć temperaturę nad samym morzem. W obszarach o nieznacznym zachmurzeniu – czyli w centrum i na północy spadek temperatury w godzinach nocnych i nad ranem do 12 stopni, możliwa krótkotrwała mgła radiacyjna. Przypominam, że każda miejscowość będąca siedzibą gminy ma wyliczony meteorogram, tam znajdziemy dokładnie prognozowany cogodzinny bieg temperatury.


Maciej Ostrowski, 26 sierpnia 2024; 07:30

Udostępnij artykuł