Komentarz synoptyka: 2024-10-21

Powoli postępuje przebudowa pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz w swobodnej troposferze, a równocześnie zmiana warunków pogodowych, objawiająca się przede wszystkim zachmurzeniem piętra wysokiego przykrywającym już cały obszar kraju, a na rozległym północnym zachodzie, mniej więcej od Zatoki Gdańskiej po Łużyce, także przez chmury piętra średniego i niskiego, na razie jeszcze bez opadowego. To tylko jeden z parametrów meteorologicznych, a drugim jest rozkład temperatury stosownie do zachmurzenia, najchłodniejszym obszarem jest południowy wschód z temperaturą od 1-go do 3-ech stopni, a w Kozienicach zarejestrowano -1 stopnień, natomiast najcieplejszy jest wspomniany północny zachód, tutaj temperatura dwucyfrowa, przeważnie 10, 12 stopni. To efekt postępującej przebudowy pola ciśnienia, poprzez przesunięcie się centrum wyżu kontynentalnego znad Białorusi i Ukrainy na pogranicze Ukrainy i Rumunii, z tendencją do przesuwania swego centrum nad Bałkany wschodnie oraz przesuwania się głębokiego i zarazem rozległego niżu atlantyckiego nad rozległe akweny Morza Norweskiego. Dalsza przebudowa pola ciśnienia i pola geopotencjału przejściowo zmierzać będzie do uformowania się rozległego wału wyżowego w umiarkowanych szerokościach geograficznych od Atlantyku po Morze Czarne. Po jego północnej stronie, w wysokich szerokościach geograficznych lokować się będą kolejne ośrodki niżowe, a w dalszej perspektywie (środa) dobrze rozbudowanego wyżu (1035 hPa) na pograniczu niemiecko-polskim.

Pomiędzy wspomnianymi układami barycznymi lokuje się główny front atmosferyczny związany ze wspomnianym niżem atlantyckim z pogranicza Morza Północnego i Morza Norweskiego, rozciągający się od Zatoki Botnickiej i południowej Finlandii na południowy zachód przez Jutlandię z przyległościami, a dalej aż po Anglię, Kanał Angielski, Bretanię w stronę Wysp Azorskich. Oddziela on od siebie dwie masy powietrza o różnych cechach fizycznych, po wschodniej stronie ciepłego powietrza polarnego, zaciąganego znad południowego zachodu, a po zachodniej stronie chłodnego powietrza pochodzenia arktycznego. Wspomniany kontrast termiczny nad naszym krajem spowodowany jest obecnością mało aktywnego jeżeli chodzi o zachmurzenie i brak opadów frontu ciepłego oddzielającego od siebie wspomniane ciepłe powietrze na rozległym naszym zachodem od chłodnego powietrza znad dzielnic wschodnich nanoszonego w stosunkowo cienkiej warstwie od południowego wschodu, ale w swobodnej troposferze od północnego zachodu (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ).

To mamy o poranku, a w ciągu dnia, już niebawem znad Meklemburgii i Brandenburgii nasuwać się będą frontowe opady deszczu o umiarkowanym i słabym natężeniu, obejmujące swym zasięgiem przede wszystkim Pomorze i Ziemię Lubuską, stopniowo przesuwające się nad północną Wielkopolskę, Warmię i Mazury, a także Pojezierze Iławskie. Natomiast na pozostałym obszarze kraju, bez opadów, ale pod wspomnianym zachmurzeniem głównie piętra wysokiego. Wiatr początkowo południowy, a na wschodzie kraju południowo wschodni, słaby, w ciągu dnia stopniowo zmieniający kierunek na południowo zachodni, przeważnie umiarkowany, w górach i w strefie frontowej wyraźnie silniejszy i porywisty, w porywach dochodzący do 40, 50 km/h. Temperatura w najcieplejszej porze dnia przeważnie 15, 17 stopni, na zachodzie kraju nawet 18, 19 stopni, ale na północnym wschodzie tylko 14, 15 stopni.

W porze nocnej nadal pochmurno, a w dzielnicach północnych spodziewane są słabe opady deszczu z przerwami w strefie tzw. doliny fali frontowej. Baryczne będziemy w obszarze klina wyżowego pomiędzy oddalającą się płytką zatoką niżową, a płytkim niżem z falą frontową, przesuwającą się wzdłuż frontu od południowego zachodu na północny wschód Niemiec. Nareszcie najbliższa noc na wschodzie i południowym wschodzie wyraźnie cieplejsza, a temperatura spodziewana jest w interwale 6 , 9 stopni, natomiast na pozostałym obszarze kraju nadal dwucyfrowa 11, 13 stopni. Wiatr początkowo południowo zachodni slaby i umiarkowany, z tendencją do zmieniania kierunku na południowo wschodni.

Jutro spodziewana jest generalna zmiana warunków pogodowych spowodowana przebudową pola ciśnienia, postępującą wraz z ruchem zafalowania na głównym froncie chłodnym, opuszczającym północno wschodnie Niemcy i wchodzącym nad południowy Bałtyk. Od godzin południowych spodziewane są słabe opady deszczu w strefie frontu chłodnego stopniowo przesuwającego się w głąb kraju, za którym rozpocznie się napływ świeżego powietrza polarnego, wyraźnie chłodniejszego. Wiatr zmieniać będzie kierunek na północno zachodni. Przed frontem nadal ciepło, temperatura na zachodzie kraju może sięgnąć nawet 20 stopni, najchłodniej na południowym wschodzie 15, 17 stopni.


Jarosław Olędzki,
21 października 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł