Komentarz synoptyka: 2024-11-28

Przed nami dzień z pogodą dynamiczną, warunkowaną nasuwaniem się nad nasz kraj stosunkowo niewielkiego, a zarazem aktywnego, płytkiego ośrodka niżowego (1000 hPa), nad ranem lokującego swoje centrum już nad Meklemburgią, a swoim zasięgiem obejmuje już cały obszar naszego kraju. Natomiast strefa zachmurzenia frontowego, znacznie wyprzedza centrum niżu, nad ranem (godzina 6-sta) rozpościera się od naszego północnego wschodu w kierunku na południowy zachód, od Śląska, przez Małopolskę po Podkarpacie, z tendencją do przesuwania się na wschód. Natomiast strefa opadów lokuje się po zachodniej stronie zachmurzenia frontowego i rozciąga się południkowo od Pomorza Gdańskiego po Śląsk Górny i zachodnią Małopolskę. Za frontem napływa wilgotna i stosunkowo ciepła masa powietrza polarnego, w której lokalnie występują słabe opady deszczu. Pod zwartym zachmurzeniem temperatura w interwale 5, 7 stopni, lokalnie nawet 8 stopni, natomiast na południowym wschodzie wyraźnie niższa, przeważnie 2, 3 stopnie, lokalnie nawet schodzi do zera. Wiatr zawiewający od południowego wschodu, umiarkowany i dość silny, po zachodniej stronie frontu porywisty, w porywach osiągający prędkość 40, 50 km/h, z tendencją do nasilania się, natomiast stacja meteorologiczna w Bielsku-Białej zanotowała już prędkość 72 km/godz.

W ciągu dnia wspomniany ośrodek niżowy, powoli wypełniając się zimnym powietrzem zaciąganym w jego tylnej, chłodnej części znad Meklemburgi, zachodniego Bałtyku oraz południowej Szwecji, powoli będzie wypełniał się zimnym powietrzem o znacznym potencjale chwiejności. W ciągu dnia utrzymywać się będą dwie strefy opadowe, na wschodzie, jednostajne, frontowe opady deszczu, a także uaktywniające się opady deszczu ze śniegiem głównie na czole strefy opadowej. Natomiast w jego tylnej części, przy napływie chłodnego powietrza o znacznym potencjale chwiejności, opady przelotne deszczu i niewykluczone przelotne opady deszczu ze śniegiem, rozprzestrzeniające się w głąb kraju. W obszarach górskich poza opadami deszczu ze śniegiem, w wyższych piętrach spodziewane są opady mokrego śniegu. Stosownie do postępującej przebudowy pola ciśnienia i przemieszczania się niżu nad Wielkopolskę, wiatr będzie zmieniał swój kierunek, od południowo wschodniego na południowo zachodni, a od godzin południowych na zachodzie kraju na zachodni i północno zachodni, a u schyłku dnia na Pomorzu na północny. Jego prędkość uwarunkowana będzie gradientem barycznym, niewielkim w centrum ośrodka niżowego, mającego kształt misy. Natomiast na jego peryferiach zwłaszcza południowych silny i porywisty, w porywach sięgający 50, 70 km/godz. Jeszcze mocniej zawiewać będzie w obszarach górskich, tutaj może osiągać nawet 90, 110 km/godz. Temperatura zróżnicowana na osi północny wschód południowy zachód, od około 4 stopni na północnym wschodzie, po 8, 9 stopni w głębi kraju i na południowym zachodzie, lokalnie może być nawet 10 stopni. W wyższych partiach gór przechodząca nieznacznie poniżej zera.

Nocą niż dyssypujący i równocześnie nurkujący w kierunku południowy wschód, nadal będzie powoli wypełniał się wspomnianym zimnym powietrzem i rano lokować się będzie nad Lubelszczyzną i Podkarpaciem z ciśnieniem w jego centrum już 1017 hPa. Noc nadal z przelotnymi opadami deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem, natomiast opuszczą dzielnice wschodnie. Wiatr na rozległym zachodzie kraju przechodzący na północy, wciąż silny i porywisty, w porywach dochodzący do 40, 60 km/godz. Najsłabszy na środowym i północnym wschodzie. Wyraźnie osłabnie w Karpatach. Temperatura obniży się do 3, 5 stopni, w górach na małym minusie.

Jutro kontynuowana będzie przebudowa pola ciśnienia i pola geopotencjału. Niż po opuszczeniu naszego kraju kierować się będzie w stronę Rumunii. Natomiast w zimnym powietrzu rozbudowywać się będzie wyż lokujący się nad Niemcami z przyległościami. My będziemy po jego wschodniej, chłodnej stronie. Ale nadal napływać będzie do nas z sektora północnego zimne powietrze o znacznym potencjale chwiejności, w którym z powodzeniem utrzymywać się konwekcja dynamiczna, a w niej przelotne opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem, a w wyższych ich partiach śniegu. Zmniejszy się gradient baryczny i ucichnie wiatr. Temperatura bez istotnej zmiany, przeważnie w interwale 4, 6 stopni.

Jarosław Olędzki,
28 listopada 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł