Komentarz synoptyka: 2024-12-10

Nad środkowymi regionami kontynentu, w tym nad Polską zapanowała strefowa cyrkulacja wschodnia; dokonała się całkowita przebudowa pól barycznych nie tylko przy powierzchni ziemi, lecz także w całym przekroju troposfery. Dzieje się to za sprawą dwu dominujących nad kontynentem układów barycznych: niżu śródziemnomorskiego z centrum 1010 hPa nad Morzem Tyrreńskim i elipsoidalnego wyżu z centrum 1044 hPa nad Szkocją.

Wyż ten rozciągający się od Skanii, przez Wyspy Brytyjskie po Wyspy Azorskie w najbliższych dniach będzie słabnąc, jego wschodnia krawędź migrować będzie na południe, w perspektywie kilku dni jego centrum przemieści się na południowy wschód nad Bułgarie i Rumunię. Z kolei niż śródziemnomorski wypełnia się, nad niemal całym akwenem zalegać będzie słabogradientowy obszar obniżonego ciśnienia. O jego powolnej dyssypacji świadczą izolowane obszary zachmurzenia kłębiastego z dużą aktywnością burzową, o czym zaświadczają zdjęcia satelitarne: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd#lightning=on , zobrazowania radarowe: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ i ostrzeżenia przed burzami i silnym wiatrem w tym regionie: meteoalarm.org/en/live/warning/47a50972-51b1-4d01-b36f-e6a8ec0a3b8b/3cb8f26e-ddc9-4012-9efe-e6dd1b3281c3#list .

Po zachodniej krawędzi niżu spływa daleko na południe chłodna masa powietrza, o czym świadczą komórkowe struktury zachmurzenia nad Atlantykiem u wybrzeżu Portugalii. We wschodnim sektorze niżu wynoszone jest ciepłe i wilgotne powietrze znad Morza śródziemnego i Czarnego, które na styku chłodniejszych mas nanoszonych w wyżu z północnego wschodu tworzą strefę frontową z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem a w górach śniegu. Strefa ta przemieszcza się niemal równoleżnikowo ze wschodu na zachód na południowymi regionami kraju, powoli „spychana” jest na południe przez rozbudowujący się klin wyżowy.

W tak złożonej sytuacji barycznej nie możemy dzisiaj spodziewać się radykalnej zmiany pogody, będzie ona przypominać wczorajszą aurę. Przeważać będzie całkowite i duże zachmurzenie przez chmury dolnego piętra ze słabymi opadami mżawki, deszczu i deszczu ze śniegiem, głównie na południu. Miejscami opady mogą zamarzać, tworząc gołoledź. Temperatura nie przekroczy na północnym wschodzie 0-1°C, 3-5°C na północnym zachodzie i 1-3°C na pozostałym obszarze kraju. Północno wschodni, skręcający na północny wiatr obniżać będzie o 3-5°C temperaturę odczuwalną, warto spojrzeć na meteorogramy z prognozowanym przebiegiem nie tylko temperatury, lecz tez innych zjawisk. Na południu opady i niskie chmury warstwowe sprzyjać będą powstawaniu mgły i zamglenia, które mogą utrzymywać się przez większą część doby.

W drugiej połowie tygodnia możemy oczekiwać poprawy pogody, będzie chłodno, lecz słonecznie, zgodnie z 10 dniową prognozą ECMWF nie zagraża nam w tym okresie atak zimy. Na początku przyszłego tygodnia możemy spodziewać się wzrostu temperatury do 5 a nawet 8-9°C, oczywiście nie w całym kraju.

Ryszard Klejnowski

10 grudnia, wtorek, 345 dzień 2024 roku; 7:10

Udostępnij artykuł