Komentarz synoptyka: 2024-12-12

Już miniona doba przyniosła pierwsze symptomy postępującej przebudowy pola ciśnienia oraz warunków pogodowych, już w pierwszej połowie nocy ustąpiły słabe opady deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu wychodząc nad Czechy, Słowację i Podole. To efekt wspomnianej w poprzednim komentarzu wymiany mas powietrza nanoszonego już z kierunku północno zachodniego, wypierającego chłodniejsze i wilgotne powietrze w warstwie podinwersyjnej i niewielkiego obniżenia się inwersji temperatury o około 200 metrów, z około jednego kilometra do około 800 metrów. Razem z wymianą powietrza ustąpiły liczne mgły podinwersyjne, ale lokalnie, przy słabym wietrze i nadal dużej wilgotności powietrza mogą pojawiać się mgły, o godzinie 5-tej taka została zarejestrowana przez stację meteorologiczną w Lęborku, ale już godzinę później widzialność poprawiła się do 2,1 km, natomiast mgła przy widzialności 0,2 km pojawiła się w Kętrzynie przy spadku temperatury do -0,4ºC.

U nas barycznie dzisiaj niewiele będzie się zmieniało, nadal pozostawać będziemy w zasięgu dobrze rozbudowanego wyżu (1036 hPa) z centrum lokującym się nad Wyspami Brytyjskimi, a jego klinem, także dobrze rozbudowanym skierowanym na południowy wschód nad Półwysep Bałkański i Półwysep Apeniński. Dominować będzie całkowite zachmurzenie warstwowe (Stratus) oraz warstwowo-kłębiaste (Stratocumulus), ale raczej bez opadów, chociaż nasz model niezmiennie prognozuje słabe opady deszczu, na południu kraju mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, z tendencją do stopniowego ustępowania w kierunku południowym. Temperatura w najcieplejszej porze dnia ułożona strefowo, od najcieplejszego wybrzeża na poziomie 4, 5 stopni do 2, 3 stopni w dzielnicach środkowych i około jednego stopnia na południu, w górach lekki mróz. Wiatr nadal północno zachodni, słaby do umiarkowanego, a na wschodzie kraju, w godzinach popołudniowych nasilający się do silnego i porywistego.

To w ciągu krótkiego dnia, a w nocy rozpocznie się istotna przebudowa pola ciśnienia spowodowana nasuwaniem się rozbudowującego ośrodka wyżowego znad Jutlandii nad nasz kraj, z ciśnieniem o poranku szacowanym na 1038 hPa nad Kujawami. Wiatr uspokoi się nawet do ciszy wiatrowej, a na peryferiach tego ośrodka wiatr słaby z kierunków różnych stosownie do położenia względem jego centrum, na wschodzie nadal północno zachodni, a na zachodzie południowo wschodni. Nadal pochmurno, ale od północnego wschodu będzie się rozpogadzało aż do nieba bezchmurnego, a to sprzyjać będzie znacznym spadkom temperatury, nawet do -3, -4 stopni, natomiast na zachodzie kraju na małym plusie.

To u nas, a w obszarach północnych naszego globu postępuje strefowa cyrkulacja atmosfery, napędzana przemieszczaniem się niżów generujących się nad Morzem Baffina i Morzem Labradorskim, a przemieszczających się w kierunku wschodnim w wysokich szerokościach geograficznych. Już jutro wyż będzie przemieszczał się nad Ukrainę, a pojutrze nad Rumunię. Ustępować on będzie miejsce kolejnemu niżowi atlantyckiemu, my znajdziemy się po północno zachodniej stronie oddalającego się wyżu. Nieco później znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu lokującego się nad Zatoką Fińską i wyraźnie ociepli się, ale przejściowo.


Jarosław Olędzki,

12 grudnia 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł