Komentarz synoptyka: 2024-12-19

Dzisiaj najcieplejszy dzień drugiej połowy grudnia; odnotujemy temperaturę od 7-9°c na północnym wschodzie do 11-13°C na południu i południowym zachodzie. Przy możliwym efekcie fenowym lokalnie może ona tam wzrosnąć nawet do 14°C Od jutra znaczący spadek temperatury do 3-5°C, świąteczne dni będą więc znacznie chłodniejsze, a temperatura odczuwalna zbliży się do 0°C Ciepłe będą również ostatnie dni roku, kiedy to odnotujemy temperaturę rzędu 5-9°C.

Taki bieg i zmienność temperatury związany jest z dynamicznym niżem znad Skandynawii, który szybko przemieszcza się na północny wschód: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd . Na krótko znajdujemy się w jego ciepłym sektorze, lecz już od zachodu nadciąga związana z nim zatoka z frontem chłodnym z niezbyt intensywnymi opadami deszczu i porywistym wiatrem z kierunków południowych. Strefa frontu i opadów przemieszczać się będzie na wschód, obejmując w nocy i jutro obszar całego kraju, wiatr skręcać będzie na zachodni i północno zachodni, również porywisty.

Aktualne położenie strefy frontowej i związanych z nim opadów możemy obserwować na zobrazowania satelitarnych i mapach radarowych Eumentet: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Jest ona związana z górną zatoką niżu okołobiegunowego, rozbudowującą się nad Atlantykiem na południe i migrująca nad kontynent. W tylnej jej części napływa masa chłodnego powietrza z północy. Możemy to obserwować na zdjęciach satelitarnych w postaci komórkowej struktury zachmurzenia na cieplejszymi wodami Atlantyku.

Taki układ pól barycznych i temperatury sprzyja procesom frontogenezy i cyklogenezy. Im intensywniejsze są procesy dynamiczne obrazowane przez izobary i izohipsy w troposferze i im większy jest kontrast termiczny mas powietrza, tym intensywniejsze procesy fronto- i cyklogenezy. Dobrze ilustrują te procesy mapy topografii względnej 500 – 1000 hPa ECMWF : charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202412181200&projection=opencharts_europe&valid_time=202412190300 . Grubość warstwy między tymi poziomami pośrednio reprezentuje średnią jej temperaturę, a izobary na poziomie morza ilustrują prognozowany rozwój przyziemnych układów ciśnienia.

W Rovaniemi w Laplandii, w wiosce św. Mikołaja panuje łagodna zima, lecz już w niedzielę temperatura może spaść do -18°C : www.skylinewebcams.com/en/webcam/finland/lapland/rovaniemi/santa-claus-village-rovaniemi.html .

Ryszard Klejnowski

19 grudnia, czwartek, 354 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł