Komentarz synoptyka: 2024-12-20
Przed nami najdłuższa noc w 2024 roku, a jutro pierwszy dzień astronomicznej zimy; optymizmem może napawać fakt, że początkowo prawie niezauważalnie, lecz jednak zacznie przybywać dnia. Zauważymy to n naszych meteorogramach w postaci coraz krótszych zacienionych obszarów Nadal jednak nie obserwujemy tradycyjnych oznak zimy – naturalnej pokrywy śnieżnej, niższej od zera temperatury, jest to korzystne dla gospodarki, komunikacji i dla nas, jako użytkowników dróg i chodników, niekorzystne jednak dla natury, fauny i flory, rolnictwa, hydrogeologii.
Pofalowany front chłodny, związany z niżem znad północy Półwyspu Skandynawskiego, opuszcza dzisiaj nasze wschodnie granice. Na jego fali nad Adriatykiem utworzył się aktywny układ cyklonalny z burzami i wyładowaniami atmosferycznymi. Aktualne położenie strefa zachmurzenia i opadów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i zobrazowaniach radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Nad Atlantykiem obserwujemy kolejne strefy zachmurzenia układów frontów formujących się układów cyklonalnych, zmierzających ku kontynentowi. Zapewni nam to znaczną różnorodność warunków pogodowych, związanym z cyklicznym następstwem niżów, wyżów i frontów.
Za przemieszczającym się na południowy wschód frontem chłodnym z zanikającymi opadami rozbudowuje się klin wyżowy. Napływa chłodniejsze powietrze polarne morskie, wspominać możemy tylko wczorajsze dwucyfrowe wartości temperatury (+16°C w Bielsko Białe), nieco niższe we Wrocławiu i Warszawie. Dzisiaj będzie znacznie chłodnej, od 4-6°C, przy umiarkowanym i dużym zachmurzenie z licznymi przejaśnieniami, lokalnie możliwe słabe przelotne opady deszczu, w górach śniegu. Umiarkowany wiatr powieje z kierunków zachodnich, w górach i na Wybrzeżu może być porywisty, do 70-80 km/h. W nocy możliwe spadki temperatury w okolice 0°C, w sobotę zobaczymy więcej przejaśnień a temperatura maksymalna osiągnie 2-4°C.
Niemal do końca roku nie widać oznak mroźnej i śnieżnej zimowej aury. Na prognostycznych mapach topografii względnej 500 – 1000 hPa ilustrujących średnią temperaturę dolnej połowy troposfery, wtargnięcia chłodu z północy są krótkotrwałe i mało zdecydowane: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202412191200&projection=opencharts_europe&valid_time=202412200000 . Podtrzymują jednak procesy ftonto- i cyklogenezy, które możemy obserwować na przytoczonych zdjęciach satelitarnych i mapach prognostycznych.
Ryszard Klejnowski
20 grudnia, piątek, 355 dzień 2024 roku; 7:15