Komentarz synoptyka: 2025-01-24

W przeciągu kilkudziesięciu ostatnich godzin, nad Europą dokonała się istotna przebudowa pola ciśnienia, w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz w swobodnej troposferze i Europa północna oraz zachodnia dostała się w zasięg strefowej cyrkulacji atmosfery. Wczoraj i minionej nocy nad naszym krajem przemieszczała się od zachodu na wschód zatoka niżowa z frontem chłodnym, związana z niewielkim niżem (992 hPa), który jest już nad południową Skandynawią w rejonie Oslo, a jego zatoka z frontem chłodnym jest już poza naszym krajem
(www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762). Natomiast w tym samym czasie znad Niemiec nasunęła się druga zatoka niżowa z mało aktywnym frontem okluzji, związanej z niżem lokującym się daleko od nas, bo na pograniczu południowo wschodniej Grenlandii i przylegających do niej wód Atlantyku (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html) Cały północny Atlantyk jest w obszarze niskiego ciśnienia, a głównym układem barycznym jest głęboki i zarazem rozległy niż z rodowodem znad Morza Karaibskiego z przyległościami. Obecnie, z ciśnieniem 945 hPa, lokuje się nieco na zachód od Irlandii
(www.dwd_de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762). W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będzie on kierował się w na północny wschód, po zachodniej stronie Wysp Brytyjskich. W godzinach południowych spodziewany jest na zachód od Irlandii i Szkocji, a jutro w godzinach południowych z ciśnieniem 960 hPa już nad południowymi akwenami Morza Norweskiego na wysokości Trondheim, z tendencją do stoprniowo wypełniania się zimnym powietrzem zaciąganym znad chłodnych wód północnego Atlantyku.

Postępującej przebudowie pola ciśnienia i pola geopotencjału w swobodnej troposferze towarzyszy istotna zmiana warunków atmosferycznych. Wyparte zostało znad znacznych obszarów naszego kraju powietrze wilgotne z niskimi chmurami warstwowymi oraz dokuczliwymi mgłami. Niskie chmury warstwowe (St) o podstawach 100-200 metrów jeszcze utrzymują się na północnym wschodzie kraju, a na pozostałym obszarze już wyraźnie wyższe (1000-2000 m). Lokalnie na południowym zachodzie w strefie frontowej kropi słaby deszcz. Wiatr na zachodzie kraju południowy, slaby, na pozostałym obszarze południowo zachodni także słaby, lokalnie na północy umiarkowany. Temperatura dodatnia, na małym plusie, przeważnie 1-2 stopnie, na Mazowszu i północnej Lubelszczyźnie 3°C, w Małopolsce i na Kielecczyźnie około zera, w górach lekki mróz.

W ciągu dnia utrzymywać się będą całkowite, a miejscami pojawiające się okresowo przejaśnienia i większe rozpogodzenia, ale dynamika procesów będzie znaczna. Początkowo na południowym zachodzie oraz w Sudetach, prognozowane są słabe opady deszczu z tendencją do zanikania w godzinach południowych. W Sudetach spodziewane są słabe opady mokrego śniegu, lokalnie utrzymujące się do wieczora. Wiatr południowy, a na wschodzie jeszcze przez większą część dnia południowo zachodni, od słabego na wschodzie do umiarkowanego na zachodzie, na wybrzeżu wyraźnie silniejszy Poczujemy tchnienie cieplejszego powietrza, temperatura w najcieplejszej porze dnia przeważnie 6-8 stopni, chłodniej będzie na północnym Pomorzu i wybrzeżu z temperaturą 4-5 stopni, najcieplej będzie na południowym wschodzie, tutaj przeważnie 9-10 stopni. Lokalnie może być nawet 11 stopni, w wyższych partiach gór nadal lekki mróz. Ciśnienie przejściowo na południowym wschodzie będzie się podnosiło o parę hPa, a na północnym zachodzie powoli będzie się obniżało i zwiększać się będzie gradient baryczny, generujący wzrost prędkości wiatru w porze dziennej na Pomorzu do 40-50 km/godz. Mocniej też zacznie powiewać w Sudetach, także do 40-50 km/h. Nadal pozostawać będziemy pomiędzy rozległym wałem wyżowym rozpościerającym się od Kazachstanu przez Ukrainę po Alpy, Półwysep Iberyjski, a dalej nad otwarte akweny Atlantyku 30 stopnia szerokości geograficznej od 20-tego południka na wschodzie do 60-tego.

W porze nocnej, wraz z przemieszczaniem się niżu na północny wschód i nasuwaniem się jego zatoki z frontem chłodnym nad zachodnie obszary kontynentu, dojdzie do zafalowania w strefie frontowej. Nad naszymi dzielnicami północnymi przejściowo przesunie się tzw. „dolina fali frontowej", a wraz z nią przejściowo słabe opady deszczu, z tendencją do przesuwania się nad Bałtyk i Obwód Kaliningradzki, a dalej nad Kraje Bałtyckie. Dominować będzie całkowite i duże zachmurzenie, ale lokalnie spodziewane są większe rozpogodzenia. Temperatura na plusie, od najwyższej w dzielnicach środkowych i na wschodzie na poziomie 3-4 stopnie do 1-2 stopni na zachodzie, lokalnie zero.

Jarosław Olędzki,

24 stycznia 2025r.

Udostępnij artykuł