Komentarz synoptyka: 2025-03-19

Astronomiczna zima żegna się z nami piękną, słoneczną aurą, nie żegna się jeszcze z mroźnymi, bezchmurnymi nocami, gdy temperatura spada do -8,5°C w Jeleniej Górze, i mniej lub więcej stopni poniżej zera na pozostałym obszarze, tylko w Helu nieco cieplej +2,4° (dane IMGW-PIB z godz. 5.00) Lecz po wschodzie Słońca temperaturą zacznie szybko wzrastać do maksymalnie +5-7°C na północy i północnym wschodzie, przy umiarkowanym lub lokalnie dużym zachmurzeniu, +8-9°C w centrum i 10-11°C na zachodzie i południu kraju, przy bezchmurnym na ogół niebie. Pojawiać się mogą chmury konwekcyjne o niewielkim rozwoju pionowym, ograniczonym siną inwersją osiadania, np. w Legionowie: modele.imgw.pl/cmm/?page_id=37470 . Przy wskaźniku PW (Precip. Water) =7 mm nie są możliwe jakiekolwiek opady. Słaby lub umiarkowany wiatr południowo zachodni lub zachodni nie będzie zbytnio obniżał temperatury odczuwalnej.

Niemal cały kontynent europejski (bez Półwyspu Skandynawskiego) i Wyspy Brytyjskie objęty jest antycyklonalną cyrkulacją wyżu z centrum rzędu 1035 hPa na Rumunią i Węgrami, sięgający klinem po Islandię: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 . Wyż powoli migruje w kierunku Morza Czarnego, w najbliższych dniach środkowa Europa i Polska znajdować się będzie w mało gradientowym polu podwyższonego ciśnienia. Pod koniec tygodnia od zachodu gradient ciśnienia, a więc i prędkość i porywistość wiatru będą wzrastać w związku ze zbliżaniem się zatoki niżu atlantyckiego.

W środkowej troposferze, w polu geopotencjału 500 hPa obserwujemy charakterystyczny układ w kształcie greckiej litery Ω. Układ ten tworzony jest przez głęboki niż atlantycki na zachód od Półwyspu Iberyjskiego i sięgającą nad Bałkany zatoką niżu z rejonów subarktycznych, rozdzielone klinem z osią od Sycylii, przez Francję po Morze Północne. Po wschodniej krawędzi klina spływają nad nasz region chłodne masy pochodzenia arktycznego, stąd też tak znaczne spadki temperatury nocą. Zgodnie z prognozą ECMWF os klina przemieszczać się będzie na wschód, po koniec tygodnia i w weekend znajdziemy się po jego zachodniej stronie, napłyną cieplejsze i wilgotne masy powietrza z zachodu i południowego zachodu: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202503190000&projection=opencharts_europe&valid_time=202503190000 . Możemy więc liczyć na stopniowy wzrost temperatury maksymalnej nawet do kilkunastu stopni Celsjusza i tak potrzebne opady w niedzielę i w pierwszych dniach nowego tygodnia.

„Na świętego Józefa pięknie, zima prędko pęknie”

Ryszard Klejnowski

19 marca, środa, 78 dzień 2025 roku; 7:30

Udostępnij artykuł