Komentarz synoptyka: 2025-03-20

Jak przystało na pierwszy dzień astronomicznej wiosny będzie dzisiaj słonecznie i ciepło, żadne gwałtowne zjawisko meteorologiczne nie zakłóci wiosennej aury. Niewielkie jest prawdopodobieństwo pojawienia się na błękitnym niebie nawet małych chmur, atmosfera w całym swoim przekroju jest wyjątkowo sucha, wskaźnik PW (Prec.Water) wynosi na przykład w Legionowie 4 mm: modele.imgw.pl/cmm/?page_id=37470 Dopiero wieczorem na północy i północnym zachodzie pojawi się zachmurzenie związane z mało aktywnym frontem wtórnym.
Po nocnych spadkach temperatury poniżej zera stopni niemal w całym kraju, z minimum -6,8°C w Kielcach (za IMGW-PIB z godz. 5.00) w dzień wzrośnie do 10-12 / 13-15°C odpowiednio na północnym wschodzie i południowym zachodzie i południu kraju. Słaby lub umiarkowany południowo zachodni i południowy wiatr nie będzie zbytnio obniżać temperatury odczuwalnej.
Podobnie jak wczoraj, niemal cały kontynent europejski i Wyspy Brytyjskie objęte są antycyklonalną cyrkulacją wyżu z centrum około 1032 hPa nad północną Italią: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 . Obszar naszego kraju znajduje się w mało gradientowym, stabilnym polu wysokiego ciśnienia; na barometrach odnotujemy wartości rzędu 1025 hPa (Gdańsk) i 1030 hPa (Rzeszów) z niewielką tendencją spadkową.
W przeciwieństwie do stabilności i bezruchu atmosfery nad kontynentem, nad Atlantykiem, na zachód od Półwyspu Iberyjskiego, swoją aktywność przejawia trójośrodkowy niż. Jego fronty wraz z opadami przemieszczać się będą na północny wschód, dotrą do naszych południowych granic w najbliższą niedzielę a w poniedziałek opady obejma obszar całego kraju. Animacja zdjęć z satelity geostacjonarnego MSG (Meteosat Second Generation) prezentuje tą aktywność, obejmującą również rozległe obszary oceanu, nad którym generowane są kolejne układy frontów i niżów: www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html . Ostrzeżenia o związanych z nim opadach i wietrze wystawiły służby meteorologiczne Portugalii i Hiszpanii: meteoalarm.org/en/live/warning/2d8615f6-0922-4a5e-af99-d7b628c364ef/6c97384b-18e3-4c4f-aeb7-110585bb94e7?t=day0#list .
W wyżowej sytuacji synoptycznej, przy bezchmurnym niebie i w suchej masie powietrza pochodzenia arktycznego warto zwrócić uwagę na dobowe przebiegi temperatury powietrza i podłoża. Na meteorogramach temperatura podłoża wyrażona jest pionowym kreskami towarzyszącymi krzywej temperatury powietrza. W dzień jest ona o kilka, nawet kilkanaście stopni wyższa, w zależności od rodzaju podłoża, w nocy zaś niższa, jako efekt wypromieniowania. Z kolei na prognostycznych mapach temperatury podłoża (najlepiej jest to widoczne w starej wersji wizualizacji) możemy obserwować efekt „miejskiej wyspy ciepła”. W godzinach popołudniowych i wieczornych, gdy spada temperatura podłoża niemal na całej powierzchni, ciepłymi plamami wyróżniają się takie obszary miast jak Warszawa, Poznań, Łódź, Wrocław czy aglomeracja katowicka oraz sąsiedzkie Berlin, Praga i Budapeszt.
„Od dnia dwudziestego marca zagrzewa słońce nawet starca”
Ryszard Klejnowski
20 marca, czwartek, 79 dzień 2025 roku; 7:15