Komentarz synoptyka: 2025-03-24

Znajdujemy się obecnie w tylnej części wtórnego ośrodka niżowego, z którym związany jest system okludujących się frontów atmosferycznych: punkt okluzji znajduje się obecnie nad Białorusią, skąd na południowy zachód, przez obszar Polski przebiega linia frontu okluzji, na południowy wschód nad Ukrainą przechodzi front ciepły, a linia frontu chłodnego biegnie przez południowo-wschodnią część Polski, Słowację i Węgry. Cyrkulacja zmieniła kierunek z południowo-zachodniego na północno-zachodni i do północnej części kraju napłynęło chłodniejsze powietrze polarne.

W związku z opisaną wyżej sytuacją synoptyczną zachmurzenie będzie przeważnie duże do umiarkowanego przez chmury warstwowo-kłębiaste i kłębiaste. W strefie frontu na południu, w centrum i na wschodzie kraju występować będą opady deszczu. W ciągu dnia od północnego zachodu zacznie się rozpogadzać, lecz na Pomorzu i Pojezierzu Mazurskim mogą pojawiać się przelotne opady deszczu, które wynikają z procesów konwekcyjnych wywołanych przez napływ chłodniejszego powietrza nad cieplejszą powierzchnię lądu. Maksymalna temperatura powietrza wyniesie przeważnie od +11°C do +15°C, chłodnej będzie na północnym wschodzie i nad samym morzem, gdzie w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą do +6°C, +8°C. Wiatr będzie słaby ze zmiennych kierunków, z przewagą kierunku północnego.

Za frontem okluzji, wraz z napływem chłodniejszego powietrza ciśnienie atmosferyczne wzrośnie i nocą od zachodu zacznie nasuwać się nad Polskę klin wyżu Azorskiego. Kierunek adwekcji powietrza skręci nieco bardziej na zachód ograniczając napływ chłodnego powietrza. Przelotne opady deszczu będą zanikać i w wielu regionach kraju, zwłaszcza w Zachodniopomorskim i w Wielkopolskim, wystąpią silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność.

Aleksandra Kulpińska, 24 marca 2025 r.

Udostępnij artykuł