Komentarz synoptyka: 2025-03-27

Nad kontynentem i północnym Atlantykiem obserwujemy dzisiaj dwie główne, aktywne strefy frontowe; jedna związana z wieloośrodkową strefą niżów północnoatlantyckich, rozciągająca się od Morza Arktycznego przez Islandię po Labrador, z odnogą po Karaiby, drugą nad Bałkanami. Rozdziela je wał wyżowy od Azorów, przez Bretanię, Niemcy, Polskę, po północną Rosję: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 Strefy zachmurzenie układów niżowych i związanych frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/en-gb/continent/eu/hd a opadów na zobrazowaniach radarowych na zbiorczej mapie radarów europejskich Eumetnet: www.eumetnet.eu/observations/opera-radar-animation/ .

Mało aktywny front chłodny, który wczoraj i minionej nocy przemieszczał się nad nami z nieznacznymi opadami deszczu, odsunął się rano na południowych wschód. W związku z tym spodziewać się możemy dużego lub umiarkowanego zachmurzenia przez chmury kłębiaste dolnego piętra, o ograniczonym przez inwersję osiadania w klinie wyżowym rozwoju pionowym, na północnym zachodzie możliwe większe rozpogodzenia, na południowym wschodzie i południu wystąpić mogą zanikające opady deszczu, lub deszczu ze śniegiem w górach. Najchłodniej na południowym wschodzie od 8-10°C przez 10-12°C w centrum do 13-15°C na zachodzie i północnym zachodzie przy rozpogodzeniach, powieje słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków północnych, nie obniżając jednak zbytnio temperatury odczuwalnej.

Warto zwrócić uwagę na różnice diagramów aerologicznych z godz. 00 UTC za frontem chłodnym i w jego strefie (odpowiednio w Łebie i Tarnowie): modele.imgw.pl/cmm/?page_id=37470 . W pierwszym przypadku silna inwersja osiadania występuje już na wysokości ok 1200 m, a wskaźnik PW (Prec. Water) wynosi 10 mm, podczas gdy w Tarnowie inwersja zaczyna się od 3000 m a PW= 16 mm. W zgodności z tym, nasze prognostyczne mapki zachmurzenia głównych poziomów pokazują, że na północy występują i występować będzie zachmurzenie kłębiaste dolnego piętra, szczególnie w godzinach około południowych, przy braku chmur piętra średniego i niewielkiej obecności chmur piętra wysokiego. Natomiast dla Tarnowa mapy prognostyczne wskazywały w godz. 00 UTC obecność wszystkich frakcji zachmurzenia, ustępującego w miarę odchodzenia frontu na południe.

Jutro i w sobotę pogodniej, przy małym i umiarkowanych zachmurzeniu, bez opadów, temperatura wzrośnie do 14-17°C w sobotę. Jednak jeszcze najbliższej nocy możemy spodziewać się nocnych spadków temperatury do zera stopni lub nieco niżej. W niedzielę i poniedziałek niestety, powróci za sprawą stref frontowych znad Atlantyku duże zachmurzenie z opadami deszczu i ochłodzeniem do 8-10°C. A że opadów nam i przyrodzie potrzeba nikogo przekonywać nie trzeba.

Ryszard Klejnowski

27 marca, czwartek, 86 dzień 2025 roku; 7:15

Udostępnij artykuł