Komentarz synoptyka: 2025-03-28

Jeszcze dzisiaj i jutro cieszyć się możemy piękną, słoneczną i ciepłą, jak na pierwsze dni wiosny, aurą; przeważać będzie małe lub umiarkowane zachmurzenie przez chmury dolnego piętra Cumulus, Stratocumulus, pojawić się mogą chmury wysokie Cirrus, nie osłabiające zbytnio dopływu promieni słonecznych. Miejscami na bezchmurnym niebie mogą pojawić się dawno nie obserwowane smugi kondensacyjne za samolotami – contrails. Po nocnych spadkach temperatury miejscami do kilku stopni poniżej zera, głównie w centralnej części kraju, w dzień wzrośnie do 14 - 16°C, nieco chłodniej będzie w obszarach pod górskich i w górach. Słaby lub umiarkowany południowo wschodni nie obniży zbytnio temperatury odczuwalnej.

Podobnie jak wczoraj, nad centralnymi obszarami kontynentu panuje niemal bezruch mas powietrza, co możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/en-gb/continent... . Aktywne procesy cyklogenetyczne i frontowe zachodzą natomiast nad Atlantykiem i na południe od Polski, głównie nad Bałkanami. Wał wyżowy, rozciągający się od Rosji, przez obszar naszego kraju po Półwysep Pirenejski i dalej nad Atlantyk, rozdziela aktywny niż na południu kontynentu i zmierzający nad Półwysep Skandynawski niż znad Wysp Owczych: www.dwd.de/DE/leistungen... . Widoczny dzisiaj rankiem na Kanałem La Manche front chłodny dotrze jutro wieczorem do zachodnich granic naszego kraju. W niedzielę kolejna, znacznie aktywniejsza strefa frontowa obejmie od północnego zachodu obszar całego kraju. Napłynie znacznie chłodniejsze powietrze z kierunków północnych, dwa ostatnie dni marca będą pochmurne, chłodne i deszczowe. Proces ten dobrze ilustrują prognostyczne mapy temperatury i linii prądu, pokazując kilkudniową ewolucję cyrkulacji południowo wschodniej i na północną i północno zachodnią.

Jak wskazują wyniki prognoz średnioterminowych pierwszy tydzień kwietnia będzie ponownie cieplejszym, lecz chłody z północy nie dają z wygraną, w kolejny weekend powrócą chłodne i deszczowe dni i noce, może nawet spadnie śnieg.

Warto przypomnieć, że jutro pojawi się możliwość obserwacji częściowego zaćmienia Słońca. Największe zakrycie tarczy słonecznej przez Księżyc można będzie zaobserwować w naszym kraju na północnym zachodzie – w Świnoujściu zniknie 16,5% Słońca. W innych częściach kraju skala zjawiska będzie mniejsza – w Warszawie 7,3%, a w Rzeszowie tylko 3,6%. Zaćmienie rozpocznie się w Warszawie o 11:50 i potrwa do godz. 13:06, a maksymalna faza zaćmienia jest spodziewana o godz. 12:28. Obserwując to zjawisko pamiętajmy, że oglądanie tarczy słonecznej „gołym okiem” jest niebezpieczne dla naszego wzroku, dla bezpieczeństwa własnego wzroku należy zaopatrzyć się w specjalne okulary z filtrem. Niestety nie wszędzie chmury umożliwią te obserwacje - warto śledzić nasze prognozy zachmurzenia na mapach i meteorogramach. W niektórych przypadkach niezbyt gęsta warstwa chmur pozwoli na obserwacje lub zdjęcia bez potrzeby stosowania filtra.

Ryszard Klejnowski

28 marca, piątek, 87 dzień 2025 roku; 7:15

Udostępnij artykuł