Komentarz synoptyka: 2025-03-30

Nierzadko się zdarza by chmury różnych pięter przemieszczały się w przeciwnych kierunkach, wczoraj takie zjawisko można było oglądać na nieboskłonie nad zachodnimi dzielnicami naszego kraju, albo obserwować na satelitarnych obrazach zachmurzenia w barwach, na stronie Czeskiej Służby Pogody (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ). Najbardziej było ono wyraziste nad Czechami, Austrią oraz nad Bawarią i Badenią-Würtenbergią. Trzeba też zwrócić uwagę na zachodnie dzielnice naszego kraju, tutaj zewnętrzna część zachmurzenia frontowego znad naszych południowych sąsiadów dostała się w zasięg zachmurzenia frontowego będącego w orbicie rozległego wyżu znad centralnej Rosji europejskiej. Jest to bardzo rzadko występujące zjawisko. Na satelitarnych obrazach zachmurzenia jest doskonale widoczne wąskie pasemko chmur piętra wysokiego, rozpościerające się od wschodnich Niemiec przez południowo wschodnią Szwecję, a dalej nad Zatokę Botnicką, którą opuszcza nad zachodnią Finlandię i łączy się z zwartym zachmurzeniem będącym w orbicie płytkiego ośrodka niżowego.
Dzisiaj czeka nas generalna zmiana warunków pogodowych, spowodowana przebudową pola ciśnienia i pola geopotencjału w swobodnej troposferze, w obszarze naszego zainteresowania, postępująca w stosunkowo szybkim tempie. Już w porze nocnej nad Pomorzem z powodzeniem pojawiły się słabe, frontowe opady deszczu, postępujące od południowego zachodu po północny wschód, by w godzinach przedpołudniowych opuszczać nasze Mazury i nasuwać się nad przylegający do nas Obwód Kaliningradzki. Natomiast, mniej więcej w tym samym czasie (godziny przedpołudniowe) znad Niemiec nasuwać się będzie kolejna zatoka niżowa z wyraźnie intensywniejszymi opadami deszczu w strefie frontu chłodnego, związana z stosunkowo płytkim niżem (992 hPa). znad Skagerraku. Tutaj prowadzone opady deszczu będą już wyraźnie intensywniejsze, ale w godzinach popołudniowych rozpraszające się i zanikające się, czemu sprzyjać będzie szybki proces wypełniania się niżu zimnym powietrzem. Reasumując, w dniu dzisiejszym zamknie się cykl pogody przy bezchmurnym niebie, lub cienkimi, bezopadowymi chmurami piętra wysokiego. To nieostatnia ciekawostka meteorologiczna, w godzinach popołudniowych pojawi się ona w postaci przelotnych opadów deszczu w dzielnicach wschodnich, utrzymujących się przez całą noc.
Warto jest zwrócić uwagę na prognozowaną trajektorię wspomnianego ośrodka niżowego, który wczoraj w godzinach późnych popołudniowych z ciśnieniem 990 hPa lokował się pomiędzy Islandią i Szkocją. Dzisiaj w czasie przygotowywania tego komentarza (godz. 3-cia UTC) lokował się w obszarze łączenia się wód Morza Norweskiego z wodami Morza Północnego. W dalszej perspektywie będzie on wypełniał się zimnym powietrzem zaciąganym znad wysokich szerokości geograficznych, a w miarę upływu czasu, wyraźnie słabnący, kierować się będzie na południowy wschód. W najbliższej perspektywie wejdzie on nad wschodnie Bałkany, a w pierwszym dniu kwietnia lokować się będzie nad wschodnimi akwenami Morza Śródziemnego.
Niewielki niż znacznie zamiesza w atmosferze, ale też w naszym kraju, poprzez zaciągnięcie chłodnego powietrza o znacznym potencjale chwiejności z wysokich szerokości geograficznych. Opady deszczu, głównie przelotne, będą występowały także w porze nocnej, głównie w pasie dzielnic wschodnich oraz na całym rozległym zachodem kraju. W porze nocnej w obszarach górskich występować będą opady deszczu ze śniegiem, a nawet mokrego śniegu. Padać będzie także jutro, na wschodzie i będą to opady jednostajne. Natomiast na znacznym obszarze kraju, obejmującym całe południe i co najmniej połowę dzielnic zachodnich, wyeksponowane będą na przelotne opady mokrego śniegu, a lokalnie nawet pojawiać się będą opady mieszane deszczu ze śniegiem. W wysokich partiach gór spodziewane są opady śniegu.
Jarosław Olędzki,
30 marca 2025r., godz. 6.30