Komentarz synoptyka: 2025-04-03

Dzisiaj u nas utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego” z dominacją bezchmurnego nieba oraz lokalnie z ławicami zachmurzenia bezopadowego, głównie kłębiastego, ale nasz model prognozuje, krótkotrwałe opady deszczu o charakterze przelotnym w Bieszczadach, w godzinach około południowych, nanoszonych przejściowo znad Ukrainy. Również w godzinach około popołudniowych, na skutek nanoszenia powietrza o znacznym potencjale chwiejności znad krajów bałtyckich i Białorusi, spodziewane jest nasuwanie się wewnątrz masowego zachmurzenia kłębiastego, czemu sprzyjać będzie powolny proces przekształcania się pola ciśnienia poprzez słabnięcie obszaru wyżowego.
Barycznie nadal pozostawać będziemy w zasięgu dobrze rozbudowanego wyżu z ciśnieniem w jego centrum około 1031 hPa, niezmiennie utrzymującego się nad południową Skandynawią i znacznymi akwenami Morza Północnego oraz cieśninami pomiędzy Skandynawią i Półwyspem Jutlandzkim (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). My pozostajemy po jego południowo wschodniej stronie, jeszcze z niezmiennie wysokim ciśnieniem. Nadal będzie ciepło, a temperatura maksymalna osiągać będzie wartości rzędu 16, 18 stopni, tylko na krańcach północnych, przy adwekcji chłodniejszego powietrza znad Bałtyku wyraźnie niższa, tylko na poziomie 8, 9 stopni, podobnie też będzie w obszarach górskich, stosownie do wyniesień terenowych i ekspozycji słonecznej.
Noc pogodna, a na znacznym obszarze kraju bezchmurna, a to sprzyjać będzie nocnym, znacznym spadkom temperatury, lokalnie nawet nieco poniżej zera, Natomiast na południu i rozległym południowym wschodzie utrzyma się nanoszone znad Ukrainy zachmurzenie wewnątrzmasowe, głównie warstwowo-kłębiaste, tutaj temperatura wyraźnie na plusie. Również nieco od otoczenia pozostają tzw. „nocne wyspy ciepła” w dużych obszarach miejskich, jako pozostałość po dziennym wygrzaniu podłoża, zwłaszcza przy braku istotnego zachmurzenia i wyciszającego się wiatru.
Nocą rozpocznie się proces przekształcania się pola ciśnienia nie tylko w obszarze naszego kraju, ale także w wysokich szerokościach geograficznych. Niż atlantycki lokujący się obecnie nad północnymi akwenami Morza Norweskiego, kierując się na wschód, jutro o tej porze lokować się będzie nad Rosją północno-zachodnią, w rejonie Gór Timan. Po jego zachodniej, tylnej stronie rozpocznie się spływ zimnego powietrza arktycznego, zaciąganego z wysokich szerokości geograficznych. Według naszego modelu, już w godzinach wczesno popołudniowych, zimne tchnienie Arktyki poczują nasze krańce północne. Proces wymiany mas powietrza postępować będzie stopniowo w kierunku południowym. Już następnej nocy, „chłód arktyczny” z paro, a lokalnie kilku stopniowym mrozem, rozleje się nad naszą północ, od Pomorza Gdańskiego, przez Warmię, Mazury, a także Suwalszczyznę, na południu sięgnie on po Kujawy oraz północne obszary Mazowsza.
Jakże wciąż jest aktualne powiedzenie Ś.P. Profesora Władysława Parczewskiego „…żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach…”.
Jarosław Olędzki,
3 kwietnia 2025r., godz. 7.00