Komentarz synoptyka: 2025-04-05

Zatoka niżowa z frontem chłodnym, związana z niżem o nazwie „Zion” znad północno-zachodniej Rosji, wciąż zalega nad południową częścią naszego kraju. Z północy Europy zaczyna napływać chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego. Centrum wspomnianego niżu stopniowo przemieszcza się dalej w głąb Rosji. Tymczasem w rejonie zachodniej Ukrainy i Białorusi zaczyna formować się wtórny ośrodek niżowy, na którym obserwujemy zafalowanie chłodnego frontu atmosferycznego.

W rejonie południowego Morza Norweskiego i Morza Północnego utrzymuje się rozległy układ wyżowy „Olivia”, który swoim zasięgiem obejmuje Wyspy Brytyjskie oraz Skandynawię. Za wspomnianym frontem chłodnym nad Polskę zaczyna napływać kolejna strefa chłodnego frontu okluzji, również powiązana z niżem „Zion”. Za jego linią postępuje adwekcja jeszcze chłodniejszego powietrza arktycznego. Aktualnie temperatura na poziomie 850 hPa (ok. 1500 m n.p.g.) waha się od -6/-7°C na północnym wschodzie do +2/+4°C na południu kraju. Według prognoz, jutro rano (około godziny 6:00) temperatura ta spadnie w całym kraju do -9/-11°C, a miejscami, zwłaszcza w centrum i na północnym wschodzie, nawet do -12/-14°C. Tak znaczne spadki jednoznacznie wskazują na szybki i głęboki napływ powietrza arktycznego do Europy Środkowo-Wschodniej.

Napływ chłodnego powietrza jest intensyfikowany przez silny prąd strumieniowy, którego oś rozciąga się od Grenlandii przez Morze Norweskie, Norwegię i Szwecję, dalej przez Bałtyk aż po terytorium Polski. Prędkość w jego rdzeniu dochodzi do ok. 220 km/h, co sprzyja szybkiemu wypieraniu zalegającej wcześniej masy powietrza polarno-morskiego przez znacznie chłodniejszą arktyczną. Zimna masa powietrza, w połączeniu z cyklonalnym ugięciem w górnym polu geopotencjału, cechować się będzie zwiększoną chwiejnością termodynamiczną. Będzie to sprzyjać rozwojowi konwekcji i formowaniu się wypiętrzonych chmur opadowych.

Obecnie w południowej i południowo-wschodniej Polsce notuje się niewielkie opady deszczu, które w drugiej części dnia stopniowo będą ustępować. Tymczasem od północy i północnego wschodu zacznie nasuwać się strefa większego zachmurzenia z przelotnymi opadami – początkowo deszczu ze śniegiem, przechodzącymi w opady samego śniegu. Prognozy wskazują, że w godzinach nocnych strefa ta obejmie także regiony Pogórza.

Krzysztof Maksimiuk, 05 kwietnia 2025 r.

Udostępnij artykuł