Badania: Coraz mniej Polaków obawia się zmian klimatycznych

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia, odsetek Polaków, którzy obawiają się zmian klimatycznych, zmniejszył się w ostatnim czasie. Wyniki są zaskakujące, ponieważ kontrastują z globalnymi trendami wzrastającej świadomości klimatycznej.

Spadek obaw o zmiany klimatu

'Wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego w kilkunastu krajach świata w 2024 roku pokazują, że w stosunku do pomiaru z 2023 roku zmniejszyła się nieco ilość osób uważających zmiany klimatyczne za poważny problem" - wskazali autorzy badania. Globalnie odsetek ten spadł o 3 punkty procentowe (z 83 do 80 proc.), a w Polsce o 7 pp. (z 81 do 74 proc.). To oznacza, że coraz mniej osób w Polsce traktuje kwestie klimatyczne priorytetowo.

Polacy plasują się na poziomie światowej średniej, natomiast największy niepokój wykazują mieszkańcy Turcji, Meksyku oraz krajów wyspiarskich, takich jak Malezja i Indonezja, podczas gdy najmniejszy – obywatele USA, Finlandii i Australii. Dodatkowo na świecie przybywa sceptyków w kwestii osiągnięcia zeroemisyjnej gospodarki. W ubiegłym roku 43% badanych twierdziło, że taki stan nigdy nie zostanie osiągnięty, natomiast w 2024 roku odsetek ten wzrósł do 49%.

Zdaniem badanych produkcja czystej energii traci na znaczeniu jako działanie priorytetowe. W Polsce zmniejszył się odsetek osób, które uważają rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) za najważniejszy cel – spadek o 14 punktów procentowych. W najnowszym badaniu 41% respondentów uznało, że powinien on być priorytetem, natomiast 52% stwierdziło, że „powinien być ważny, ale nie priorytetowy”. Najmniejsza grupa, bo 6%, uważa, że rozwój OZE nie ma większego znaczenia.

Przyczyny mniejszej obawy

Eksperci sugerują kilka potencjalnych powodów tego zjawiska. Jednym z nich może być rosnący niepokój związany z innymi kryzysami, takimi jak inflacja, bezpieczeństwo energetyczne, czy sytuacja geopolityczna w Europie Wschodniej. W obliczu tak wielu wyzwań, obawy o zmiany klimatyczne mogły zejść na dalszy plan.

Znaczenie edukacji klimatycznej

Jednym z rozwiązań problemu może być wzmocnienie edukacji klimatycznej. Lepsza świadomość ekologiczna, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, może przyczynić się do bardziej zaangażowanych postaw wobec ochrony środowiska.

Badanie zostało przeprowadzone przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w 2024 roku metodą CAWI na próbie 1055 Polaków oraz w 20 innych krajach świata w ramach sieci firm badawczych IriS.

Źródło: naukawpolsce.pl

Joanna Wnuk

Udostępnij artykuł