Co to jest niż genueński, jak powstaje i jaką przynosi pogodę

Niż genueński to układ niskiego ciśnienia, który tworzy się nad Zatoką Genueńską, która znajduje się częścią północnych Włoch. Powstaje, gdy wilgotne, i dość ciepłe powietrze znad Basenu Morza Śródziemnego styka się ze znacznie chłodnym powietrzem napływającym z północy, głównie znad obszaru Alp czy też Europy Środkowej.

Jak powstaje niż genueński

Głównym czynnikiem do rozwoju niżu jest spory kontrast termiczny występujący między ciepłym powietrzem śródziemnomorskim a chłodnym powietrzem znad Alp oraz Europy Środkowej. Cyrkulacja powietrza w obrębie Alp, charakteryzuje się tym że ciepłe i wilgotne powietrze przemieszcza się w kierunku północnym, napotykając szczyty Alpy, które wymuszają transport powietrza ku górze. Ten dynamiczny proces wznoszenia się powietrza sprzyja rozwojowi niżu, oraz zjawisk mu towarzyszących. Gdy niż już się uformuje, zaczyna wędrować przeważnie w kierunku wschodnim oraz północno wschodnim kształtując warunki pogodowe w znacznej części Europy, zwłaszcza na obszarze Polski, Czech, Słowacji.

Zobacz też: Intensywne opady nad Polską. Wydano najwyższe ostrzeżenia

Co przynosi niż genueński

Niż ten przynosi przede wszystkim intensywne i długotrwałe opady deszczu w porze jesiennej a w porze zimowej śniegu. Szczególnie na jego warunki, narażona jest południowo- zachodnia i południowa część Polski , dodatkowo choć nie często generowane są silne porywy wiatru (jak to w przypadku każdego układu niżowego). Z powodu transportu chłodnych mas powietrza z północnych regionów niż genueński przyczynia się również do znacznego spadku temperatury powietrza jak i odczuwalnej.

Dodatkowo prócz aspektów zagrożeń meteorologicznych występują również zagrożenia hydrologiczne przede wszystkim ze względu na intensywne opady deszczu w dłuższym okresie czasowym, istnieje ryzyko powodzi, zwłaszcza w obszarach górskich i podgórskich, oraz terenach niżej położnych i w sąsiedztwie rzek czy zbiorników wodnych.

Niż genueński ma znaczący wpływ na zjawiska pogodowe, które kształtują pogodę przede wszystkim w Europie Środkowej, przynosząc zmienną, często nieprzyjemną aurę, szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych.

Autor: Dawid Gackowski

Udostępnij artykuł