Dlaczego jesień to czas wzmożonych wichur i opadów?

Jesień to pora roku, która często kojarzy się z gwałtownymi wichurami, intensywnymi opadami deszczu i szybko zmieniającą się pogodą. Głównym czynnikiem wpływającym na tę aurę są niże atmosferyczne, które w tym okresie pojawiają się znacznie częściej i mają bardziej dynamiczny charakter. Dlaczego tak się dzieje? Poniżej wyjaśniamy zjawiska meteorologiczne, które przynoszą jesienne burze i wichury.

Czym są niże atmosferyczne?

Niże atmosferyczne to obszary o obniżonym ciśnieniu atmosferycznym, wokół których powietrze krąży przeciwnie do ruchu wskazówek zegara na półkuli północnej. Tworzą się one, gdy cieplejsze i wilgotne masy powietrza unoszą się, co powoduje spadek ciśnienia na powierzchni Ziemi. Zjawisku temu towarzyszą wzrost zachmurzenia, intensywne opady i silniejsze wiatry.

Dlaczego jesienią niże są silniejsze?

Jesień to czas, w którym duże różnice temperatur między ocieplonymi jeszcze latem obszarami a coraz chłodniejszym powietrzem intensyfikują procesy atmosferyczne. Niże atmosferyczne powstają szczególnie intensywnie na styku różnych mas powietrza – ciepłego znad oceanu i zimnego znad kontynentu. Taka cyrkulacja powoduje wzrost dynamiki procesów atmosferycznych, a w Polsce przynosi, typową dla tego sezonu, dominację cyklonalnych sytuacji synoptycznych z frontami atmosferycznymi. Tworzące się ośrodki niskiego ciśnienia niosą ze sobą wichury i intensywne opady deszczu.

Jakie są skutki jesiennych niżów?

  • Wichury - Duże różnice ciśnienia między obszarami niskiego i wysokiego ciśnienia powodują powstawanie silnych wiatrów. W rezultacie, jesień to okres, w którym częściej notuje się wichury, zwłaszcza w rejonach nadmorskich i górskich.
  • Intensywne opady deszczu - Wraz z niżami napływają wilgotne masy powietrza, co prowadzi do wzmożonych opadów. Deszcze są częste i intensywne, a w połączeniu z już wilgotną ziemią mogą prowadzić do powodzi lokalnych i osunięć ziemi.
  • Nagłe zmiany pogody - Niże atmosferyczne często wprowadzają bardzo dynamiczne zmiany pogody. Możemy doświadczać nagłych burz, po których szybko przychodzi chwilowe uspokojenie, by za moment znów mierzyć się z silnym wiatrem i deszczem.

Jesienne niże atmosferyczne to naturalny efekt przejścia między ciepłym latem a zimną zimą. Duże różnice temperatur sprzyjają powstawaniu dynamicznych układów niskiego ciśnienia, które przynoszą wichury, intensywne opady i nagłe zmiany pogody.

Zobacz też: Zgniły wyż – czym jest i jaką przynosi pogodę?

Udostępnij artykuł