Instalacja 92 nowoczesnych urządzeń pomiarowych w Małopolsce w ramach projektu FLOPRES

W regionie Małopolski zakończono instalację 92 innowacyjnych urządzeń pomiarowych w ramach projektu FLOPRES na terenie trzech gmin:
-
21 czujników poziomu wody,
-
71 dodatkowych urządzeń pomiarowych, w tym deszczomierzy, czujników temperatury powietrza i wilgotności gleby.
Montaż czujników stanowi część kompleksowego systemu wspierającego zarządzanie ryzykiem powodziowym oraz ostrzeganie przed powodziami błyskawicznymi w obszarach pilotażowych w regionie samorządowym Preszów na Słowacji oraz w Małopolsce.
W październiku 2024 roku czujniki zostały zamontowane na potoku Roztoczanka, przepływającym przez niewielką miejscowość Roztoka-Brzeziny w gminie Gródek nad Dunajcem. Zainstalowano tam 5 klasycznych czujników poziomu wody, mierzących stan rzeki i zamocowanych na wysięgnikach, a także 3 specjalne stacje pomiarowe składające się z urządzeń mierzących opady deszczu, temperaturę powietrza i wilgotność gleby – kluczowe parametry do przewidywania zachowania zlewni.
W lutym 2025 roku czujniki zostały zainstalowane na potoku Bibiczanka, który przepływa przez gminę Zielonki i uchodzi do Krakowa, oraz na sąsiednim potoku Garliczka. W zlewniach obu rzek zamontowano 16 czujników poziomu wody oraz 7 stacji pomiarowych.
System FLOPRES działa w oparciu o dane pozyskiwane z monitoringu cieków wodnych, gleby i powietrza przy użyciu zainstalowanych czujników, które stanowią elementy Internetu Rzeczy (IoT). W systemie wykorzystywane są również prognozy meteorologiczne i modele hydrologiczne. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie w czasie rzeczywistym informacji o warunkach klimatycznych, hydrologicznych oraz wilgotności gleby na danym obszarze, a także ostrzeganie przed ryzykiem powodzi błyskawicznych.
Integracja danych pochodzących z czujników IoT pozwala uzyskać kompleksowy obraz gospodarki wodnej na danym obszarze, co umożliwia dokładniejsze prognozowanie potencjalnych powodzi. System wczesnego ostrzegania pozwoli służbom zarządzania kryzysowego na podjęcie odpowiednich działań, a tym samym skuteczniejsze ograniczanie ryzyka wynikającego z niekorzystnych zjawisk hydrometeorologicznych.
Zachęcamy do dalszego śledzenia projektu FLOPRES, który aktywnie działa na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i odporności miast oraz obszarów wiejskich wobec zmian klimatycznych!
Sfinansowano przez Unię Europejską. Wyrażone opinie i poglądy są wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub CINEA. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający finansowanie nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.