Już dziś wieczór pełen astronomicznych atrakcji. Kometa, Starlinki, pełnia Księżyca

Dziś wieczorem niebo szykuje dla nas prawdziwą ucztę, której nie warto przegapić. Między godziną 19:00 a 20:00 obejrzeć będzie można przelatującą kometę, Starlinki oraz niesamowitą pełnię Księżyca.  Dlatego koniecznie zaplanujcie dzisiejszy wieczór w plenerze. Zwłaszcza, że prognozowane jest bezchmurne niebo! Co dokładnie można zobaczyć?

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) – Gość z głębin kosmosu

Pierwszą atrakcją wieczoru jest kometa C/2023 A3, znana także jako Tsuchinshan-ATLAS. Od około godziny 18:45 będzie widoczna nad zachodnim horyzontem, a najlepiej obserwować ją między 19:00 a 20:20, gdy osiągnie maksymalną wysokość 16° nad widnokręgiem. Gołym okiem może wyglądać jak słabsza gwiazda, jednak z długą smugą rozciągającą się w lewo i do góry.

Jeśli macie problemy z dostrzeżeniem jej, wystarczy użyć smartfona z trybem nocnym, a na pewno uchwycicie ten niezwykły kosmiczny obiekt na zdjęciach!

Przelot satelitów Starlink – kosmiczny pociąg na niebie

W towarzystwie komety, około godziny 19:11, nad zachodnim horyzontem pojawi się kolejny kosmiczny spektakl – przelot satelitów Starlink. Paczka satelitów oznaczona numerem G9-7 została wystrzelona kilka dni temu, a dziś będziemy mogli zobaczyć, jak przelatują nisko na tle wieczornego nieba, zbliżając się do komety. Satelity mają charakterystyczny niebieskawy odcień, a o godzinie 19:14:11 zaczną znikać, wchodząc w cień Ziemi. Blask satelitów powinien być wystarczający, aby dostrzec je gołym okiem.

Pełnia Księżyca

Ostatnią, choć nie mniej ważną atrakcją wieczoru, jest pełnia Księżyca. Już o 13:26 nasz naturalny satelita znalazł się w pełni, a od 17:30 zacznie być widoczny nad wschodnim horyzontem. Z każdą minutą będzie wznosił się coraz wyżej, majestatyczny i oświetlający całą okolicę. Jego intensywny blask dodaje uroku wszystkim obserwacjom i nawet w połączeniu z jasnym Księżycem można dostrzec zarówno kometę, jak i satelity.

Gotowi na wieczór pełen emocji?

 

Autor: Joanna Wnuk

Udostępnij artykuł