Śnieg w święta Bożego Narodzenia. Czy to jeszcze możliwe?

Któż z nas nie marzy o białych świętach Bożego Narodzenia, takich gdzie płatki śniegu delikatnie spadają na powierzchnię tworząc białą, magiczną scenerię. Zupełnie jak z filmu. Tam w noc bożonarodzeniową śniegu nigdy nie brakuje. Niestety realia są nieco inne, a obecnie w naszym klimacie śnieg na nizinach to raczej rzadkie zjawisko.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Czy możemy liczyć na zimową aurę?

Zobaczmy jak pogoda na święta Bożego Narodzenia kształtowała się na  przestrzeni ostatnich lat. Analizując statystyki okazuje się, że w czasie ostatnich dwóch dekad mieliśmy do czynienia zarówno z mocno śnieżną aurą, jak i raczej wiosennym klimatem z 15 stopniami Celsjusza i kwitnącymi kwiatami. Ale to nic w porównaniu z grudniem 1989, kiedy to w Łazach na Śląsku oraz w Małopolsce zanotowano powyżej 20 stopni Celsjusza. W tym dniu Polska znajdowała się w obszarze pomiędzy wpływem pola obniżonego ciśnienia związanego z niżem nad Morzem Norweskim i skrajem wyżu znad południowo wschodniej Europy. Spowodowało to adwekcję powietrza z ciepłego południa Europy. Sytuację potęgował ciepły wiatr fenowy wiejący z gór.

Pierwsze święta XXI wieku wyglądały obiecująco. Zarówno w 2001, jak i w 2002 roku w całym kraju leżała pokrywa śnieżna o grubości od 5, do nawet 40 cm. W kolejnych latach były to już miejscowe epizody, by w 2009 roku śnieg znowu pokrył cały kraj. Choć nie było go dużo. Prawdziwe białe szaleństwo miało miejsce w święta 2010 roku. Sporą warstwą śniegu cieszyli się nawet mieszkańcy Warszawy, czy Wrocławia.

W kolejnych latach niestety śnieg pojawiał się tylko miejscami, przede wszystkich na wschodzie kraju, północy i oczywiście w górach. Honor uratował 2021 roku, kiedy to w końcu znowu biały puch pokrył cały kraj. Wprawdzie we Wrocławiu było to zaledwie 2 cm, jednak w samych górach zanotowano nawet metrową warstwę śniegu. Niestety zarówno w 2022, jak i 2023 święta Bożego Narodzenia były bardziej szarobure niż śnieżnobiałe. Dominowały opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

pogoda na święta

Czy w tym roku pojawi się śnieg w święta Bożego Narodzenia? Długoterminowe prognozy pogody nie napawają optymizmem. Jak widać na powyższej prognozie długoterminowej IMGW powyżej normy prognozowane są zarówno średnie temperatury, jak i opady (ale będzie to raczej deszcz i deszcz ze śniegiem). Pamiętajmy jednak, że są to prognozy obarczone wysokim błędem. Na stronie meteo.pl można prześledzić długoterminowe prognozy pogody z modelu GFS maksymalnie na 2 tygodnie do przodu. Jednak aby uzyskać wysoko sprawdzalne prognozy, niestety musimy uzbroić się w cierpliwość, bo te pojawią się maksymalnie na 5-3 dni przed Wigilią.

Zobacz też: Długoterminowe prognozy pogody. Fakty i sensowne oczekiwania

Autor: Joanna Wnuk

Udostępnij artykuł