Struktura chmur cirrus zwana w skrócie AACP. Co to takiego?
Jednym z ciekawych formacji chmurowych powstających podczas burz w środowisku silnego prądu wstępującego jest struktura AACP z (ang. Above-Anvil Cirrus Plume,) tłumacząc - Pióropusz cirrusów nad kowadłem. Zjawisko to związane jest głównie z silnymi burzami, których struktury chmurowe są mocno i dobrze rozbudowane w pionie. AACP typu cirrus pojawiają się powyżej szczytu chmury burzowej w kształcie kowadła (anvila), który występuje w chmurach typu Cumulonimbus.
Do inicjacji tego zjawiska dochodzi, gdy powietrze zostaje gwałtownie wypchnięte do górnej części troposfery na wysokość powyżej tropopauzy (granicy między troposferą a stratosferą) przez silny prąd wstępujący. Często towarzyszy burzom o charakterze superkomórkowym. Podczas przechodzenia burz o tym charakterze często występują gwałtowne zjawiska atmosferyczne, takie jak tornada, gradobicia oraz bardzo silne porywy wiatru.
Pióropusz cirrusów może być również widoczny na zdjęciach satelitarnych, które są wykorzystywane przez meteorologów do identyfikacji potencjalnie niebezpiecznych burz.
Autor: Dawid Gackowski