Zgniły wyż – czym jest i jaką przynosi pogodę?

Dla większości z nas sprawa jest prosta – wyż kojarzymy z piękną, słoneczną pogodą, a niż z szarą osłoną nieba i opadami deszczu. Dlaczego zatem, w prognozie pogody wspomniano o wyżu, a za oknem widzimy pochmurne, szare niebo? Wina leży po stronie zgniłego wyżu.

Wyż baryczny sprzyja osiadaniu powietrza, co zazwyczaj wiąże się z małym zachmurzeniem i dużym nasłonecznieniem. Latem przynosi wysokie temperatury, a zimą – słoneczną, lecz mroźną pogodę. Jednak jak w każdym przypadku, są wyjątki od reguły. Istnieje bowiem tak zwany zgniły wyż. Gdy ruch powietrza jest znikomy, a wyż utrzymuje się w miejscu przez dłuższy czas, nisko nad powierzchnią gromadzi się wilgoć. Powstają wtedy mgły i niskie chmury warstwowe, podczas gdy nad nimi niebo pozostaje bezchmurne. Zanieczyszczenia również mogą się kumulować, prowadząc do powstawania smogu. Zgniły wyż występuje najczęściej późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem i nie ogrzewa dostatecznie atmosfery.

Zobacz też: Kiedy i gdzie na grzyby. Ekspert zdradza najlepsze miejsca i tajniki udanego grzybobrania

Choć zgniły wyż nie cieszy się popularnością, niesie pewną korzyść. Warstwa niskich chmur ogranicza ucieczkę ciepła z powierzchni ziemi, co sprawia, że temperatury w dzień i w nocy są zbliżone.

 

Joanna Wnuk

Udostępnij artykuł